Wójt może pożyczyć wójtowi z sąsiedztwa
Do wójta gminy zwrócił się wójt sąsiedniej gminy z prośbą o udzielenie pożyczki na zadanie własne w postaci remontu drogi gminnej. Droga ta przebiega przez obszar obu gmin a pożyczka ma dotyczyć fragmentu drogi na terenie gminy sąsiedniej. Czy można udzielić takiej pożyczki – pyta radny.
Analizę pytania warto poprzedzić przypomnieniem istoty umowy pożyczki. Pożyczka ma normatywną podstawę w art. 720 i następnych Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.). Z tych regulacji wynika m.in., że - przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.
Pożyczka jest typowym stosunkiem cywilnoprawnym, a co ciekawe, jej stronami mogą być także jednostki samorządu terytorialnego, w tym gminy. Świadczą o tym m.in. zapisy zawarte w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.). Tamże, w art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i postanowiono, że – do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta